Ilość kamer samochodowych na polskim rynku jest coraz większa. Właśnie dlatego coraz większa ilość osób stojących przed zakupem rejestratora jazdy zadaje sobie pytanie – jaka kamera samochodowa będzie dla mnie najlepsza? Odpowiedzi jest oczywiście tak wiele, jak osób zadających pytanie, niemniej w tym artykule zasygnalizujemy, na co powinno zwracać się uwagę przy kupnie wideorejestratora do samochodu osobowego.

Najlepsza kamera samochodowa do auta osobowego

Jeśli zastanawialiście się kiedyś jaki wideorejestrator wybrać do samochodu osobowego, to przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących tego, w jaki sposób używacie auta. Aspekty, na które warto zwrócić uwagę to przede wszystkim to, czy auto parkowane jest w prywatnym garażu lub na posesji, czy też w przestrzeni publicznej (np. wspólny parking pod blokiem, zatoczki do parkowania umiejscowione przy ulicy). Druga ważna kwestia to to, czy auto używane jest często w nocy, czy raczej podczas dnia. Trzecia, czy poruszacie się raczej na krótkich odcinkach, czy na długich trasach. Odpowiedź na te trzy pytania pozwala zdecydowanie zawęzić listę wideorejestratorów, które powinny Was zainteresować.

Jaki wideorejestrator wybrać, gdy parkuję w przestrzeni publicznej?

Jeśli auto jest parkowane w przestrzeni publicznej, to jedną z jego najważniejszych funkcji będzie tryb parkingowy. Należy pamiętać, że przez większą część dnia samochód będzie pozostawiony w miejscu, gdzie poruszają się inni użytkownicy ruchu, a to naraża go na uszkodzenie. Szkody parkingowe co roku stanowią znaczącą część odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli. Dobrze działający tryb parkingowy w kamerze samochodowej uchroni kierowcę przed naprawianiem szkód z własnej kieszeni lub z AC pojazdu, co spowoduje utratę zniżek.

Aktywny Tryb Parkingowy - Najważniejsza funkcja rejestratora jazdy?

Jeśli parkujesz swoje auto poza prywatną posesją/garażem to zdecydowanie zalecamy wybór kamer samochodowych, które posiadają aktywny tryb parkingowy. Pasywny tryb parkingowy (zwany również manualnym) często bywa zawodny, ponieważ kierowca za każdym razem musi pamiętać o tym, aby przy parkowaniu auta uruchomić odpowiedni tryb. Aktywny tryb parkingowy działa automatycznie i sam wykrywa, czy auto znajduje się na parkingu, czy w ruchu. Wideorejestrator posiadający taką funkcję będzie zatem dużo bezpieczniejszym i lepszym wyborem. Dodatkowym atutem przy wyborze wideorejestratora z trybem parkingowym będzie sprawdzenie, czy jest to kamera samochodowa z czujnikiem ruchu.

Niestety, aktywny tryb parkingowy wśród rejestratorów dostępnych w Polsce wciąż nie jest popularny, a duża część kamer samochodowych posiada jedynie tryb manualny, co – szczególnie przy używaniu auta w warunkach miejskich – jest bardzo uciążliwe. Aktywny, w pełni automatyczny tryb parkingowy z czujnikiem ruchu posiadają np. kamery marki Prido.

Więcej na temat trybu parkingowego w kamerze samochodowej można przeczytać tutaj: TRYB PARKINGOWY W KAMERZE SAMOCHODOWEJ.

Dodatkowo, jeśli parkujesz auto w przestrzeni publicznej, a w szczególności na parkingach podziemnych, które ze względu na swoją konstrukcję potrafią być bardzo ciasne i trudne do manewrowania, to powinieneś rozważyć opcję zakupu wideorejestratora z kamerą tylną mogącą pełnić funkcję kamery cofania. Takim urządzeniem jest np. kamera samochodowa Prido X6. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są jasne – nie dość, że podczas postoju na parkingu kamera używa 2 kamer (przedniej i tylnej) do monitorowania tego, co dzieje się dookoła auta, to dodatkowo – w momencie wrzucenia biegu wstecznego – na rejestratorze-lusterku zostanie wyświetlony obraz z kamery tylnej wraz z liniami ułatwiającymi wykonanie manewru parkowania.

Jaka kamera samochodowa, gdy jeżdżę dużo nocą/po zmroku?

Kamery samochodowe używane podczas nagrań nocnych powinny mieć sensor optyczny stworzony do nagrywania w ciężkich warunkach świetlnych. Dzięki temu kierowca będzie miał pewność, że nawet wtedy, gdy na trasie jest bardzo ciemno, to rejestrator jazdy zoptymalizuje nagrywanie w taki sposób, aby zarejestrować jak najwięcej szczegółów otoczenia.

Sony STARVIS - sensor optyczny

Jednym z najlepszych sensorów tego typu jest produkowany przez firmę Sony model STARVIS. To sensor z tzw. „tylną iluminacją”, który pochłania zdecydowanie więcej światła niż klasyczne podzespoły tego typu. Dzięki temu jest on w stanie wydobyć wyraźny obraz nawet z przestrzeni, w których światła jest bardzo niewiele. W taki sensor wyposażone są kamery samochodowe najwyższej klasy, np. modele Prido i7 oraz Prido i7 PRO .

Więcej o tym, jak działają sensory optyczne w kamerach samochodowych przeczytacie w artykule: SENSORY OPTYCZNE W WIDEOREJESTRATORACH.

Jaka kamera samochodowa do jazdy po mieście i dłuższych tras?

W momencie, kiedy poruszamy się po dłuższych trasach to warto zadbać o to, aby rejestrator jazdy obsługiwał karty o możliwie wysokiej pojemności. 32GB będzie tu absolutnym minimum. W innym wypadku musimy liczyć się z tym, że nasz materiał będzie nadpisywany przez nagrywanie w pętli.

Jak działa nagrywanie w pętli przeczytacie w artykule: NAGRYWANIE W PĘTLI – CO TO? JAK DZIAŁA?

W momencie, gdy spędzamy w aucie dużo czasu warto również zwrócić uwagę na to, czy kamera samochodowa posiada w zestawie klasyczną – pojedynczą ładowarkę samochodową, czy ładowarkę z wejściami USB oraz w jaki sposób możemy zgrać z niej dane.

Ładowarka dual charger

Jeśli kamera posiada klasyczną ładowarkę samochodową, to zajmie nam ona niestety całe gniazdo zapalniczki i aby np. naładować telefon lub podłączyć inne urządzenie takie jak nawigacja będziemy musieli dokupić dodatkowe i często niewygodne rozgałęziacze i przejściówki. Kamera, która w zestawie posiada ładowarkę USB, to spore udogodnienie i warto zwrócić na nie uwagę. Takie rozwiązanie pojawia się u niektórych producentów dostępnych na polskim rynku. Ładowarkę z podwójnym złączem USB (dual charger) bezpłatnie do zestawu dołącza np. firma Prido.

Jeśli podróżujemy autem naprawdę dużo warto rozważyć również zakup wideorejestratora z łącznością bezprzewodową, np. modułem Wi-Fi. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do naszych nagrań z poziomu telefonu komórkowego i gdy będziemy chcieli podzielić się jakimś wideo lub po prostu zapisać je sobie na innym nośniku, to nie będzie konieczne wyjmowanie karty, czytnika, laptopa itd. W trasie taka czynność byłaby mocno uciążliwa, połączenie Wi-Fi rozwiązuje ten problem. Wbudowane moduły Wi-Fi posiadają np. kamery samochodowe Prido i7 oraz Prido i7 PRO.

GDZIE KUPIĆ