UWAGA: Urządzenia nagrywające materiał w pętli, w tym kamery samochodowe, znacząco obciążają karty pamięci, ponieważ wciąż zapisują i nadpisują zarejestrowane na nich materiały. Duża część popularnych kart pamięci, w tym kart dobrze znanych producentów, nie jest przystosowana do takich obciążeń. Co więcej, ich producenci często zabezpieczają się przed potencjalnymi reklamacjami i zaznaczają w warunkach gwarancji, że ich nośniki danych nie powinny być używane w tego typu urządzeniach. Oznacza to, że nawet w momencie, gdy karta pamięci spełnia warunki stawiane przez rejestrator jazdy (wymienione poniżej), to nadal może generować problemy, a w skrajnych przypadkach powodować zacinanie się kamery samochodowej, wyłączanie się kamery, uniemożliwiać jej włączenie itd. W związku z tym zalecamy, aby z kamerami samochodowymi Prido używać kart przystosowanych do nagrywania w pętli. Więcej na temat tego typu kart piszemy w artykule „Jaka karta do wideorejestratora”. Karty tego typu są przystosowane do zapisywania i nadpisywania dużej ilości danych, dzięki czemu ich żywotność i stabilność działania w kamerach samochodowych jest dużo większa, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kart.

Rodzaje kart microSD

Ze względu na pojemność kart oraz rodzaj systemu plików karty microSD dzielą się obecnie na:

  • Karty microSD Logo karty microSD kompatybilnej z wideorejestratorami Prido
  • Karty microSDHC Logo karty microSDHC kompatybilnej z wideorejestratorami Prido
  • Karty microSDXC Logo karty microSDXC kompatybilnej z wideorejestratorami Prido

Wideorejestratory Prido są kompatybilne ze wszystkimi z wymienionych typów kart. Warunkiem jest ich sformatowanie zgodnie z systemem plików FAT32.

Wielkość kart microSD

Wielkości kart obsługiwane przez wideorejestratory Prido różnią się w zależności od modelu.

Istnieje możliwość, że rejestratory poradzą sobie z obsłużeniem większych kart, niż wskazane, jednak przy przekroczeniu limitów mogą (choć nie muszą) pojawić się zakłócenia w ich działaniu, np. urządzenie może zawiesić się w trakcie przeglądania materiałów zarejestrowanych na karcie.

Przy wyborze karty microSD sugerujemy, aby pamiętać o tym, że wideorejestratory wyposażone są w funkcje zapisu wideo w pętli oraz możliwość zabezpieczenia pliku przed nadpisaniem. Nawet przy wyborze karty o mniejszej wielkości, np. 32GB, wciąż zmieści się na niej ok. 5-6 godzin wideo w jakości FullHD 1080P/30FPS. Oznacza to, że kamera zapełni kartę po ok. 5-6 godzinach jazdy. Po tym czasie automatycznie zacznie zapisywać nowe materiały w miejscu, w którym znajdowały się najstarsze nagrania, tym samym je kasując. Proces nadpisywania nie wymaże oczywiście plików, które zostały zabezpieczone w wyniku wyboru kierowcy (wciśnięcie przycisku SOS) lub wykrycia przeciążenia przez czujnik G-Sensor.

Przy zakupie karty warto zatem wziąć pod uwagę to, ile czasu spędzamy w aucie. Dla przykładu, jeśli używamy go ok. godziny dziennie może okazać się, że kamera rozpocznie proces kasowania starych plików i nadpisywania ich nowymi nagraniami dopiero po 5-6 dniach od zarejestrowania najstarszego wideo. Taka wielkość karty daje nam zatem całkowity komfort, ponieważ nawet jeśli nie zabezpieczyliśmy jakiegoś nagrania, a chcemy do niego wrócić po 2-3 dniach, to wciąż będzie ono na nas czekać na karcie. Jeśli jeździmy więcej, np. jako kierowcy zawodowi, warto pomyśleć o kartach o większej pojemności, ponieważ może zmieścić się na nich np. cała kilkunastogodzinna trasa, co w wielu przypadkach może okazać się przydatne.

Szybkość kart microSD

Szybkość karty pamięci, to obok jej wielkości najważniejsza cecha, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie. Ze względu na to, że istnieją różne oznaczenia szybkości kart, wybór odpowiedniej może przysparzać nieco problemów. Poniżej przedstawiamy, jakie wymagania musi spełnić karta microSD, aby bez problemu radziła sobie z zapisem materiału wideo przez kamery Prido.

1. Klasa szybkości C 

Minimalna klasa szybkości dla karty microSD mającej działać z wideorejestratorem Minimalna, gwarantowana przez producenta prędkość zapisu takiej karty wynosi 10 MB/s, co sprawia, że jest ona przystosowana do zapisu materiału FullHD 1080P. Podkreślamy, że karty o niższej klasie prędkości mogą nie nadążać z zapisem rejestrowanego przez kamerę materiału, a to może prowadzić do przerw w rejestrowaniu wideo oraz nieprawidłowego działania samego wideorejestratora.

Na współczesnych kartach microSD często spotyka się inne oznaczenia szybkości:

2. Klasa szybkości UHS

Do prawidłowego działania kamer Prido zalecamy używanie kart microSD, których szybkość wyrażona w klasie UHS wynosi minimum U1 . Dla pewności dobrze, jeśli na karcie oznaczonej znakiem U1 znajduje się również oznaczenie C10. Na szczęście, większość nowych kart microSD posiadających oznaczenie U1 posiada również C10. Minimalna prędkość zapisu dla karty z oznaczeniem U1 wynosi, podobnie jak dla karty ze znakiem C10, 10MB/s.

3. Klasa szybkości „Video” 

Do prawidłowego działania kamer Prido zalecamy używanie kart microSD, których szybkość wyrażona w klasie „Video” wynosi minimum V10. Minimalna prędkość zapisu dla karty microSD z oznaczeniem V10 wynosi, podobnie jak dla kart ze znakami C10 i U1, 10MB/s. W tym oznaczeniu liczba znajdująca się za literą „V” oznacza minimalną prędkość zapisu karty. Stąd dla karty V10 będzie wynosić ona 10MB/s, a dla np. karty V30 30MB/s.

W przypadku nowych, szybszych kart często znika z nich znak C10. Nie musimy jednak się tym martwić, ponieważ pozostałe oznaczenia, takie jak np. widoczne na zdjęciu powyżej U3 oraz V30 informują nas, że minimalna szybkość zapisu karty jest znacznie wyższa niż ta, którą komunikuje znak C10, a zatem karta będzie kompatybilna z wideorejestratorem Prido.

Poniżej zamieszczamy tabelę, w której zestawiliśmy i porównaliśmy klasy szybkości, które najczęściej pojawiają się na kartach microSD:

Minimalna sybkość zapisuKlasa szybkości (C)Klasa szybkości UHS (U)Klasa szybkości Video (V)

2 MB/s klasa szybkości C2, szybkości kart microSD
4 MB/s klasa szybkości C4, szybkości kart microSD
6 MB/s klasa szybkości C6, szybkości kart microSD klasa szybkości V6, szybkości kart microSD
10 MB/s klasa szybkości C10, szybkości kart microSD klasa szybkości U1, szybkości kart microSD klasa szybkości V10, szybkości kart microSD
30 MB/s klasa szybkości U3, szybkości kart microSD klasa szybkości V30, szybkości kart microSD
60 MB/s klasa szybkości V60, szybkości kart microSD
90 MB/s klasa szybkości V90, szybkości kart microSD

Nie wspomnieliśmy o jeszcze jednym oznaczeniu, wyrażanym za pomocą liczb rzymskich (I, II,III). Wartości te oznaczają typ połączenia między kartą, a złączem/adapterem. Najpopularniejsze karty będą oznaczone za pomocą znaku „I” (standard UHS-I). Karty z oznaczeniami „II” oraz „III” będą droższe i przeznaczone do zapisywania plików ze znacznie większą prędkością, niż wymagają tego nasze wideorejestratory, więc doradzamy ograniczenie się do kart z oznaczeniem „I”.’

UWAGA na podejrzanie tanie karty

Na popularnych serwisach aukcyjnych dostępnych jest wiele kart microSD nieznanych producentów. Sprzedawane są one często w bardzo atrakcyjnych cenach, które w zestawieniu z markową konkurencją potrafią być nawet kilkadziesiąt % niższe. Radzimy uważać na tego typu oferty, ponieważ takie karty mogą posiadać oznaczenia szybkości, o których pisaliśmy powyżej, ale nie oznacza to, że ich realne właściwości będą odzwierciedlać oznaczenia naniesione na karty przez ich producentów. Używanie takich kart może grozić niestabilną pracą wideorejestratora, a nawet utratą zapisanego materiału wideo.

***

* Prosimy o traktowanie niniejszego artykułu jako materiału pomocniczego w wyborze karty microSD. Ze względu na liczbę kart microSD dostępnych na rynku, ich odmienne specyfikacje oraz lata produkcji nie jesteśmy w stanie zapewnić, że każda karta dostępna w oficjalnej dystrybucji będzie działała bez zarzutu z każdym z naszych urządzeń, nawet przy spełnieniu kryteriów przedstawionych w artykule. Firma Prido nie jest producentem kart microSD, dlatego karty niepoprawnie funkcjonujące w urządzeniach Prido nie mogą być przedmiotem procedury reklamacyjnej.

GDZIE KUPIĆ