Używasz auta nocą? Zastanawiasz się jaki wideorejestrator kupić, aby nagrywał dobrej jakości wideo nawet wtedy, gdy warunki oświetleniowe są trudne? A może wręcz przeciwnie – na noc parkujesz auto wzdłuż publicznej drogi lub na niestrzeżonym parkingu i zastanawiasz się jaki rejestrator jazdy może pomóc Ci w jego zabezpieczeniu? W tym artykule dowiesz się, jaka kamera do samochodu powinna Cię zainteresować.

Jaki wideorejestrator kupić, jeśli jeżdżę dużo nocą?

Kamera samochodowa, która ma nagrywać wyraźny materiał w nocy musi doskonale radzić sobie ze słabym oświetleniem. Dla większości wideorejestratorów i innych urządzeń nagrywających wideo brak dobrego źródła światła powoduje drastyczne pogorszenie jakości nagrywania. Na szczęście, niektóre rejestratory jazdy potrafią poradzić sobie z tym problemem.

Najważniejszą cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie kamery samochodowej, która będzie dobrze radziła sobie w nocy jest jej sensor optyczny. Istnieją bowiem przetworniki obrazu, które stworzono z myślą o nagrywaniu przy niewielkiej ilości światła. Przykładem takiego sensora optycznego jest doceniony przez specjalistów Sony STARVIS, który można znaleźć w takich rejestratorach jazdy, jak Prido i7 czy Prido i7 PRO. Czym wyróżnia się sensor optyczny Sony STARVIS na tle konkurencji?

Jaki wideorejestrator na noc? Z sensorem Sony Starvis

Sony STARVIS to sensor wykonany w technologii tzw. tylnej iluminacji, która przeprojektowuje system rozmieszczenia elementów światłoczułych na matrycy i sprawia, że jest ona w stanie „odnaleźć” i „pochłonąć” większą ilość światła, niż standardowe sensory. Sensory optyczne wykonane w taki sposób zwiększają szansę na przechwycenie fotonu (nośnik światła) z 50-60% (standardowa wartość dla dobrej jakości sensorów optycznych wykonanych w klasycznej technologii) do aż 90%! Taka drastyczna zmiana skutkuje oczywiście lepszym doświetleniem kadru, a co za tym idzie zdecydowanym poprawieniem jakości, wyrazistości i szczegółowości nagrań rejestrowanych przy słabym oświetleniu.

Przez długi czas tego typu przetworniki stosowano jedynie w sprzęcie specjalistycznym, np. kamerach monitoringu. Od pewnego czasu są one jednak dostępne również dla użytkowników rejestratorów jazdy. Zatem jeśli zastanawiasz się, jaka kamera samochodowa będzie dobrze radziła sobie w nocy, to w ciemno stawiaj na taką, która korzysta z sensora Sony STARVIS.

Jaki wideorejestrator wybrać, kiedy wokół robi się naprawdę ciemno

Poruszasz się po bardzo słabo oświetlonych drogach, np. poza miastem? W takim przypadku prócz sensora optycznego może zainteresować Cię tryb WDR oraz możliwość regulacji ekspozycji. Jaki rejestrator jazdy posiada takie funkcje i do czego one służą? Wyjaśnimy to na przykładzie kamery samochodowej Prido i7 PRO.

Co to jest WDR? To szeroki zakres dynamiki obrazu, a mówiąc nieco prościej zespół algorytmów, które analizują warunki panujące przed obiektywem wideorejestratora i dostosowują tryb nagrywania w taki sposób, aby zoptymalizować obraz nagrywany przez kamerę samochodową. Taką funkcję posiada np. rejestrator jazdy Prido i7 PRO. Jej uruchomienie w bardzo słabych warunkach oświetleniowych może pomóc nam w nagraniu bardziej wyraźnego materiału wideo.

Dodatkowym asem w rękawie każdego, kto nagrywa ciemną nocą jest możliwość regulacji ekspozycji. Zwiększenie ekspozycji wpływa na podniesienie poziomu naświetlenia materiału nagrywanego przez kamerę samochodową. Dzięki temu wideorejestrator jest w stanie poradzić sobie z nagrywaniem nawet w bardzo ciemnym miejscu, aczkolwiek dzieje się to kosztem jakości obrazu. Zbyt duże naświetlenie zwiększa ziarnistość obrazu. Lepiej jednak widzieć wszystko, choć w nieco słabszej jakości, nic nie widzieć zupełnie nic.

Sony STARVIS - sensor optyczny

Jaka kamera samochodowa będzie dobra jeśli zostawiam samochód na niestrzeżonym parkingu?

W tym przypadku odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli szukasz kamery samochodowej do auta, które jest parkowane poza prywatnym garażem, to powinieneś zwracać uwagę na wideorejestratory z tzw. aktywnym trybem parkingowym. Aktywny tryb parkingowy w kamerze samochodowej odpowiada za to, aby automatycznie wykryć, że parkujesz swoje auto i dopasować sposób działania rejestratora jazdy do tej sytuacji. Kamera samochodowa z aktywnym trybem parkingowym sama wykryje, że samochód znajduje się na parkingu, będzie wiedziała kiedy przejść w tryb czuwania, kiedy się z niego wybudzić, aby nagrać materiał i jak działać, aby zoptymalizować pobór mocy. Więcej na temat tej funkcji przeczytasz w naszych artykułach „Tryb parkingowy w rejestratorze” oraz „Aktywny tryb parkingowy | Prido i7 PRO”.

GDZIE KUPIĆ