Każdy kierowca jest inny i będzie miał inne preferencje dotyczące tego, jak powinna działać kamera w aucie. Właśnie dlatego już na początku tego tekstu należy zaznaczyć, że istnienie czegoś takiego, jak najlepsza kamera samochodowa, która będzie świetna do wszystkich zastosowań i dla wszystkich użytkowników drogi, nie istnieje. Najlepsze wideorejestratory mają jednak pewne punkty wspólne, o których warto wspomnieć chociażby po to, aby można było zapoznać się z nimi przed zakupem swojego rejestratora jazdy.

Dobra kamera samochodowa nie musi być droga, ale…

Tak, to prawda. Dobra kamera samochodowa nie musi być droga, ale bądźmy realistami – jeśli kupimy możliwie najtańszy wideorejestrator, to musimy liczyć się z tym, że podzespoły, z których został on wykonany nie będą najwyższej jakości. Kamerki do samochodu nie muszą oczywiście kosztować po kilka tysięcy złotych, tak jak np. topowe urządzenia do nagrywania sportu lub lustrzanki. Jednak gdy rejestrator jazdy kosztuje np. kilkadziesiąt złotych, to przed kupnem powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza. W takim przypadku sprawdźmy, czy wysyłka wideorejestratora odbywa się z Polski (często urządzenia w takich cenach są wysyłane bezpośrednio z Chin, a sprzedawca jedynie podaje nasze dane zamawiając kamerę samochodową np. z AliExpress). W takim przypadku w zasadzie tracimy jakiekolwiek szanse na to, aby w razie usterki rejestratora jazdy starać się o jego serwis, czy też wymianę urządzenia na działające. Gwarancja „w kraju producenta” to niestety najczęściej iluzja.

Zdecydowanie lepiej zdecydować się na rejestrator jazdy dystrybuowany przez firmę, która ma jasny statut prawny w Polsce i w razie czego nie „zniknie” z naszego życia zaraz po dokonaniu przelewu. Przykładem kamerki do samochodu, która posiada atrakcyjną cenę i dobrej jakości podzespoły (np. sensor optyczny Sony i procesor Novatek) jest np. Prido i5. Dodatkowym atutem tego rejestratora jazdy jest oczywiście to, że kupując go w oficjalnej dystrybucji (sklepy internetowe możemy znaleźć np. za pośrednictwem Skąpca i Ceneo) mamy pewność pełnej gwarancji i serwisu realizowanego na terenie Polski, więc nie musimy obawiać się o to, że w momencie awarii kamery samochodowej pozostaniemy bez żadnej pomocy ze strony sprzedawcy i producenta rejestratora jazdy.

Jakie cechy powinna mieć dobra kamera samochodowa?

Najlepsza kamera samochodowa to…

Najlepsza kamera samochodowa to taka kamera, która w jak największym stopniu odpowiada naszym oczekiwaniom. Jeśli zastanawiasz się, jaki wideorejestrator wybrać, to musisz odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, w jaki sposób korzystasz z auta i jaki wideorejestrator będzie w związku z tym dla Ciebie optymalny.

Dla przykładu, jeśli świat aplikacji mobilnych nie ma dla Ciebie tajemnic i cenisz sobie wygodę, to dobrym pomysłem może być dla Ciebie kamera samochodowa WiFi, która umożliwi Ci bezprzewodowy kontakt ze swoim wideorejestratorem przy pomocy smartfonu. Takim urządzeniem będzie np. Prido i7 PRO lub Prido i7 oraz dedykowana do tych modeli wideorejestratorów aplikacja mobilna Prido dostępna na systemy Android i iOS.

Jeśli planujesz przekładać kamerę pomiędzy np. autem służbowym, a prywatnym, to nie stawiaj na popularne na rynku modele z mocowaniem klejonym na taśmę 3M. Wybierz model z przyssawką, który umożliwi Ci szybki demontaż i montaż kamery samochodowej w innym aucie.

Jeśli często parkujesz auto na mieście lub Twoje miejsce parkingowe znajduje się w przestrzeni, do której mają dostęp inni użytkownicy ruchu, to we wszystkich artykułach pt. „kamera samochodowa ranking”, czy „jaka kamera do auta” nie szukaj jedynie różnic pomiędzy rodzajem matryc, procesorów, czy soczewek, ale zwróć uwagę, czy kamera samochodowa posiada aktywny tryb parkingowy. Funkcja ta, w przeciwieństwie do ręcznie ustawianego trybu parkingowego, uchroni Cię przed ewentualnymi szkodami parkingowymi dużo lepiej.

Jeśli jeździsz dużo nocą, to zadbaj o to, aby Twoja kamera samochodowa miała przystosowany do tego sensor optyczny, np. stworzony do nagrywania w ciężkich warunkach oświetleniowych Sony STARVIS montowany chociażby w kamerze samochodowej Prido i7 PRO. Inwestycja w lepsze podzespoły zawsze się opłaca i zwraca się już przy pierwszym zdarzeniu drogowym.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje auto było kompleksowo chronione, to powinieneś zainteresować się wideorejestratorem posiadającym kamerę przednią oraz tylną. Przykładem tego typu urządzenia będzie rejestrator jazdy Prido X6, który posiada w zestawie kamerę tylną nagrywającą w jakości HD i mogącą pełnić funkcję kamery cofania.

Podsumowując, aby kupić najlepszą kamerę samochodową musisz zrozumieć, co oznacza dla Ciebie ten zwrot. Dla wielu kierowców pod tym samym terminem będzie kryć się coś zupełnie innego. Na spokojnie usiądź, zastanów się nad tym, czego wymagasz od wideorejestratora i odpowiedz sobie na pytania, w jakich warunkach będziesz go używał. Wówczas odpowiedzi przyjdą same.

GDZIE KUPIĆ