Niektóre z wideorejestratorów dostępnych na polskim rynku, np. modele Prido i7 Pro oraz Prido i7, posiadają moduł Wi-Fi, który umożliwia im bezprzewodową komunikację. Do czego przydatne jest WiFi w rejestratorze jazdy? Jak działa kamera samochodowa z WiFi? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury!

Jak działa kamera samochodowa WiFi

Moduł Wi-Fi znajdujący się w rejestratorach jazdy na ogół służy do komunikacji pomiędzy kamerą samochodową a innym urządzeniem umożliwiającym dostęp do tego typu sieci, np. smartfonem. Po podłączeniu wideorejestratora do urządzenia zewnętrznego użytkownik może uzyskać do niego zdalny dostęp. Jak to działa? Przedstawimy to na przykładzie kamery samochodowej WiFi Prido i7 PRO.

Prido, czyli producent wspominanego wyżej wideorejestratora, przewidział możliwość podłączenia rejestratora do urządzeń z systemem Android oraz iOS, a zatem kamera może skomunikować się z większością smartfonów dostępnych na polskim rynku. Aby tego dokonać w ustawieniach kamery należy aktywować opcję WiFi. Po jej włączeniu wideorejestrator rozpocznie nadawanie sygnału WiFi, który będzie mógł być znaleziony przez smartfon. Przed podłączeniem do WiFi generowanego przez kamerę samochodową należy jednak pobrać dedykowaną aplikację mobilną. W przypadku Prido i7 PRO jest to oczywiście dostępna bezpłatnie w Sklepie Play oraz App Store aplikacja Prido. Po instalacji aplikacji można przejść do połączenia się z kamerą samochodową WiFi.

Należy pamiętać, że wideorejestrator sam w sobie nie posiada dostępu do internetu, mimo tego, że generuje sygnał WiFi i jest widoczny w sieci. Moduł WiFi znajdujący się w kamerze samochodowej służy do komunikacji, a nie bezpośredniego łączenia z zasobami internetu. Jeśli chcemy, aby przy połączeniu do kamery nasz smartfon cały czas posiadał dostęp do sieci, to musimy aktywować w nim dostęp do danych mobilnych oraz – w ustawieniach telefonu – zgodzić się na to, aby połączenie WiFi oraz dane mobilne mogły działać jednocześnie i uzupełniać się (większość współczesnych smartfonów na to pozwala).

Po podłączeniu kamery samochodowej z WiFi do smartfona użytkownik uzyskuje zdalny dostęp do jej funkcji oraz danych zapisanych na karcie pamięci microSD. Z poziomu telefonu może on zmienić ustawienia wideorejestratora, zgrać zapisany plik, przesłać go pocztą, udostępnić na dysku wirtualnym lub podzielić się nim przez social media lub YouTube. Wszystko to dzieje się bez konieczności dotykania samej kamery samochodowej, wyjmowania z niej karty microSD, zgrywania danych na komputer itd. Taka funkcjonalność jest zatem bardzo wygodna w trasie i powinna zainteresować wszystkie osoby, które używają auta na dłuższych odcinkach, np. kierowców zawodowych, dla których podłączenie rejestratora jazdy do komputera w celu zgrania plików może być kłopotliwe.

Korzyści płynące z posiadania kamery samochodowej WiFi:

  1. Możliwość bezprzewodowej konfiguracji wideorejestratora.
  2. Bezprzewodowy dostęp do nagrań zarejestrowanych przez kamerę samochodową.
  3. Możliwość podejrzenia nagrania na ekranie smartfona, dużo większym niż ekran kamery.
  4. Możliwość zgrania plików z kamery bezprzewodowo, bez konieczności wyjmowania karty microSD lub podłączania rejestratora jazdy do komputera.
  5. Możliwość bezprzewodowego podzielenia się plikiem – np. wysłanie go na dysk wirtualny, maila lub udostępnienie w serwisach YouTube, Facebook, WeTransfer itd.
  6. Dodatkowe funkcje zależne od modelu kamery samochodowej. Na przykład wideorejestrator Prido i7 PRO po podłączeniu do Wi-Fi, danych mobilnych i GPS w smartfonie umożliwia zapis śladu trasy na mapach Google. Ślad jest potem dopasowywany do konkretnego nagrania i użytkownik może dokładnie określić punkt, w którym doszło do zdarzenia.

Przykład podłączenia kamery samochodowej WiFi do smartfona:

GDZIE KUPIĆ