Jeśli już kupiłeś lub dopiero nosisz się z kupnem rejestratora jazdy, to z pewnością zastanawiałeś się jaka karta pamięci do kamery samochodowej będzie najlepsza. Większość wideorejestratorów jest przystosowana do obsługi kart pamięci microSD, ale ilość producentów tego typu nośników danych, dostępnych modeli kart oraz ich różnych właściwości doprowadza do tego, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie jaka karta do wideorejestratora będzie najlepsza nie jest łatwe. Ten artykuł nie ma na celu wskazania konkretnego modelu karty pamięci, który będzie pasował do wszystkich rejestratorów jazdy. Mamy jednak nadzieję, że zawarte w nim informacje pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie jaka karta do kamery samochodowej będzie najlepszym wyborem.

Jaka karta micro sd do wideorejestratora

Jaka karta micro sd do wideorejestratora – FAT32 czy exFAT

FAT32 i exFAT to systemy plików używane przez nośniki danych takie jak karty pamięci. Przed kupnem karty do wideorejestratora warto zweryfikować, czy używa ona systemu plików FAT32, czy exFAT. Z reguły kamery samochodowe radzą sobie zarówno z jednym, jak i drugim systemem zapisu plików, ale karty pamięci z systemem FAT32 cechują się dużo większą kompatybilnością z rejestratorami jazdy. Dlaczego? Odpowiedzi należy szukać zapewne w tym, że system FAT32 jest dostępny na rynku dużo dłużej, dlatego zdecydowana większość producentów urządzeń zna go bardzo dobrze. Dzięki temu oprogramowania ich urządzeń oraz podzespoły odpowiedzialne za ich działanie doskonale radzą sobie z systemem plików FAT32. System exFAT jest stosunkowo młody i mimo wielu zalet potrafi sprawiać problemy z kompatybilnością.

Gdy kupiliście jednak kartę microSD z systemem plików exFAT i sprawia ona problem Waszej kamerze samochodowej, to jeszcze nic straconego. Istnieje możliwość przeformatowania karty z systemem exFAT w taki sposób, aby system plików zmienił się na FAT32. Dokładny proces konwersji exFAT do FAT32 opisujemy dla Was krok po kroku w artykule Systemy plików kart microSD | exFAT i FAT32. Zmiana systemu plików karty pamięci z exFAT na FAT32 może poprawić jej działanie w wielu kamerach samochodowych.

Jaka karta do kamery samochodowej nagrywającej w pętli?

Praktycznie wszystkie kamery samochodowe, np. wideorejestratory marki Prido, nagrywają w pętli. Oznacza to, że materiał zapisywany na karcie pamięci jest nieustannie nadpisywany. W momencie zapełnienia nośnika danych najstarsze nagrania zostają zastąpione przez nowe materiały wideo. Dzięki temu użytkownik wideorejestratora nie musi martwić się o formatowanie karty za każdym razem, gdy zabraknie na niej pamięci. Ta niezwykle przydatna funkcja sprawia zatem, że kamera jest ciągle gotowa do rejestrowania materiału wideo, a to z kolei zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, który może mieć pewność, że każde wydarzenie na drodze zostanie nagrane niezależnie od ilości wolnego miejsca na karcie pamięci.

Niestety, zapisywanie materiału w pętli bardzo obciąża kartę pamięci. Większość normalnych kart dostępnych na rynku nie jest niestety przygotowana na tak duże obciążenie i po pewnej ilości zapisów oraz nadpisów danych karty po prostu ulegają zużyciu i nie działają z kamerami samochodowymi tak jak powinny – pojawiają się problemy z przerywaniem nagrywania, karta cały czas prosi o to, aby ją sformatować, karta powoduje problemy z włączeniem kamery samochodowej itp. Co więcej, duża część czołowych producentów kart zdaje sobie sprawę z tego problemu i w regulaminach użytkowania zaznacza, że ich nośniki danych NIE są przeznaczone do urządzeń nagrywających w pętli, w tym kamer samochodowych, przez co użytkownik karty nie ma prawa do reklamowania karty używanej w tego typu urządzeniu. Z wiadomych przyczyn tego typu informacje nie są szeroko komunikowane i znaleźć możemy je dopiero po dokładnym przestudiowaniu regulaminów dostarczanych przez producentów.

Jaka karta do wideorejestratora

Przykładowe karty pamięci o zwiększonej wytrzymałości

Większość producentów kart pamięci oferuje jednak serie produktów o zwiększonej wytrzymałości, które są przeznaczone do używania w urządzeniach zapisujących w pętli, np. do kamer monitoringu czy wideorejestratorów jazdy. Kupno takiej karty pamięci do kamery samochodowej zdecydowanie zwiększa szansę na to, że nasz wideorejestrator będzie działał stabilnie i poradzi sobie z bardzo dużą ilością zapisów i nadpisów danych w pętli.

Dodatkowym atutem tego typu kart jest to, że ze względu na to, że są one przeznaczone do działania w urządzeniach nagrywających w pętli, w tym kamerach samochodowych, to producent uwzględnia w gwarancji fakt, że będą one używane w taki sposób i umożliwia reklamację nośnika danych, gdy zacznie sprawiać on problemy.

Przykładowe karty tego typu to np. Kingston Endurance, Goodram IRDM, Samsung PRO Endurance, PNY Elite-X, SanDisk High Endurance itp. Już w samym opisie wielu kart tego typu pojawia się wzmianka na temat tego, że idealnie nadają się one do używania w kamerach samochodowych, a rejestratory jazdy pojawiają się nawet na zdjęciach, które można znaleźć na ich opakowaniach.

Karta do wideorejestratora – dodatkowe informacje

Odpowiadając sobie na pytanie jaka karta do wideorejestratora będzie najlepsza zawsze należy zapoznać się ze specyfikacją kart producenta kamer samochodowych. Producent określa w niej bardzo ważne kwestie dotyczące właściwości karty – np. maksymalną wielkość karty obsługiwaną stabilnie przed daną kamerę samochodową lub minimalną prędkość karty potrzebną do płynnego zapisywania wideo przez rejestrator jazdy. Przykładem tego typu specyfikacji jest ta opisane przez firmę Prido w artykule Karty microSD obsługiwane przez rejestratory Prido.

Stosując się do wytycznych dostępnych w specyfikacji należy jednak pamiętać o tym, co opisywaliśmy wcześniej – wideorejestratory bardzo mocno eksploatują karty pamięci, dlatego przy zakupie karty pamięci do kamery samochodowej zdecydowanie warto pomyśleć o kupnie nośnika o zwiększonej wytrzymałości. Duża część normalnych kart, nawet tych, które uważa się za nośniki danych bardzo dobrych firm o wieloletniej tradycji na rynku, może już po kilku tygodniach używania w rejestratorze jazdy odmówić posłuszeństwa i zacząć sprawiać problemy. Karty o zwiększonej wytrzymałości nie powinny sprawiać takich problemów.

Kolejną ważną kwestią jest miejsce zakupu karty pamięci. W związku z tym pytanie jaka karta micro sd do wideorejestratora powinno być rozszerzone o to, gdzie taką kartę kupić. Tu odpowiedź jest jednak prosta – sugerujemy kupno kart pamięci jedynie w oficjalnych sklepach. Kupno kart na wszelakiego typu aukcjach internetowych, czy innych miejscach poza oficjalną dystrybucją to zawsze duże ryzyko, ponieważ nie mamy pewności, czy zakupiona przez nas karta pamięci nie jest podróbką.

Podsumowując, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jaka karta do wideorejestratora, to powinieneś:

  1. Kupić kartę o zwiększonej wytrzymałości (większość renomowanych producentów kart ma je w swojej ofercie).
  2. Kupić kartę w sklepie, a nie na aukcji internetowej (dzięki temu masz pewność, że karta będzie oryginalna).
  3. Zweryfikować, czy karta pamięci spełnia wymagania podane przez producenta kamery samochodowej.
  4. Szukać kart z systemem plików FAT32 (choć ten aspekt nie jest aż tak ważny, ponieważ w razie potrzeby zawsze można dokonać konwersji systemu plików z exFAT do FAT32 korzystając z naszego poradnika – exFAT do FAT32).
GDZIE KUPIĆ