Kamera samochodowa w lusterku to rozwiązanie, na które polscy kierowcy decydują się coraz częściej. Taka sytuacja nie dziwi, ponieważ wideorejestratory montowane bezpośrednio na lusterku wstecznym posiadają wiele plusów. Jednym z nich jest z pewnością funkcja kamery cofania, która dostępna jest np. w kamerach samochodowych Prido X6 GPS oraz Prido X6.

Kamera cofania w lusterku – na co zwrócić uwagę przed kupnem

Na początku należy zaznaczyć, że nie wszystkie rejestratory-lusterka posiadają funkcję kamery cofania. Przed kupnem kamery samochodowej należy upewnić się, że producent informuje o tym, że oferowany przez niego produkt posiada takie rozwiązanie. Kolejną ważną kwestią jest to, czy w zestawie z kamerą samochodową znajduje się okablowanie umożliwiające podłączenie rejestratora do instalacji auta. Jego brak oznacza konieczność dokupienia go na własną rękę, a to generuje oczywiście dodatkowe koszta oraz ryzyko, że zakupiony zestaw kabli nie będzie w pełni kompatybilny z wideorejestratorem i spowoduje jego uszkodzenie.

Kamera cofania Prido X6 GPS

W kamerach Prido X6 GPS oraz Prido X6 zestaw służący do aktywacji funkcji kamery cofania znajduje się w każdym zestawie. Jest on dostososowany do pracy z kamerą samochodową Prido, dlatego użytkownik zestawu może być pewien, że jego instalacja nie doprowadzi do uszkodzenia rejestratora lub, co gorsza, instalacji elektrycznej auta.

Kolejną ważną kwestią w kontekście kamery cofania w lusterku jest wielkość ekranu rejestratora. Duża część kamer samochodowych tego typu wyświetla obraz jedynie na niewielkiej części powierzchni lusterka – jest to np. mały prostokąt o przekątnej 3-4 cali. Tak niewielki wyświetlacz zdecydowanie utrudnia kierowcy korzystanie z funkcji kamery cofania, ponieważ zamiast skupić się na wykonaniu manewru kierowca koncentruje swoją uwagę na próbie dostrzeżenia tego, co właściwie znajduje się na ekranie kamery. To zdecydowanie zmniejsza jego bezpieczeństwo i może skutkować tym, że nie zauważy on znajdującej się za nim przeszkody i uszkodzi auto. Kamery takie jak Prido X6 i Prido X6 GPS wyświetlają obraz z kamery tylnej na całej powierzchni lusterka wstecznego (to ekran o przekątnej niemal 10 cali). Przy takiej wielkości wyświetlacza wszystkie elementy znajdujące się za autem są doskonale widoczne i kierowca nie musi obawiać się tego, że uszkodzi auto podczas manewru.

Kamera cofania w Prido X6

Kamera cofania w lusterku – podłączenie

Sposób podłączenia kamery tylnej w taki sposób, aby aktywować funkcję kamery cofania wyjaśnimy na podstawie kamer Prido X6 oraz Prido X6 GPS.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest oczywiście montaż głównego rejerstratora na lusterku wstecznym auta. Do tego celu służą znajdujące się w zestawie elastyczne gumki, za pomocą których przytwierdzamy kamerę samochodową w lusterku do lusterka wstecznego samochodu. Po montażu rejestratora należy za pomocą znajdującej się w zestawie ładowarki samochodowej podłączyć go do gniazda zapalniczki.

Kolejnym krokiem jest podłączenie do głównego rejestratora kamery tylnej. Jej montaż jest bardzo prosty, wystarczy wpiąć czarny kabel znajdujący się przy module kamery tylnej do gniazda kamery przedniej oznaczonego opisem AV-IN. Kabel ma formę chincha, więc jego podłączenie przypomina wpięcie słuchawek do telefonu komórkowego. Po podłączeniu do kamery przedniej kamera tylna jest od razu skonfigurowana i gotowa do nagrywania.

Po podłączeniu kamery tylnej do rejestratora w lusterku należy przymocować ją do tylnej szyby auta. Sposób poprowadzenia kabla zależy oczywiście od preferencji właściciela, ale przy stałym montażu najlepszym sposobem jest przeprowadzenie go pod podsufitką samochodu. Dobrym sposobem jest również ukrycie kabla pod uszczelkami maskującymi znajdującymi się obecnie w większości aut.

Kamera tylna posiada stopkę montażową, która umożliwia przymocowanie jej na stałe za pomocą śrub. Alternatywną metodą przymocowania kamery jest użycie magnesów neodymowych, które doskonale sprawdzają się do montażu kamery do podsufitki (schemat takiego podłączenia zamieszczamy poniżej).

Kamera tylna Prido X6 podłączenie

Ostatnim i, w kontekście funkcji kamery cofania najważniejszym, krokiem jest podłączenie czerwonego kabla znajdującego się przy kamerze tylnej do instalacji elektrycznej auta. Kabel należy podłączyć do obwodu światła cofania (do +). Użytkownicy, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy dotyczącej instalacji elektrycznej auta powinni zlecić tę operację elektromechanikowi. Po podłączeniu do światła cofania kamera tylna automatycznie aktywuje funkcję kamery cofania. Oznacza to, że rejestrator jazdy Prido X6 / Prido X6 GPS wykryje, że kierowca wrzucił bieg wsteczny i automatycznie wyświetli na ekranie rejestratora obraz z kamery tylnej wraz z liniami ułatwiającymi poprawne wykonanie manewru cofania lub parkowania.

Kamera cofania w lusterku – podsumowanie

Jeśli interesuje Cię kamera cofania w lusterku to przed jej kupnem upewnij się że:

  1. Rejestrator w lusterku posiada funkcję kamery cofania
  2. Rejestrator posiada w zestawie okablowanie niezbędne do aktywacji funkcji kamery cofania
  3. Rejestrator posiada ekran na całej powierzchni lusterka, a nie tylko na jej niewielkim fragmencie

Te trzy zasady są kluczowe zarówno dla wygody użytkowania wideorejestratora z funkcją kamery cofania, jak i dla bezpieczeństwa kierowcy oraz auta.

GDZIE KUPIĆ