Kamery samochodowe nagrywają materiał w pętli. Oznacza to, że po zapełnieniu całego dostępnego miejsca na karcie pamięci wideorejestrator rozpoczyna kasowanie najstarszych nagrań i zapisywanie w ich miejscu nowych materiałów. Taka forma rejestracji materiałów jest konieczna, ponieważ daje użytkownikowi kamery samochodowej pewność, że każdy fragment trasy zostanie zapisany. Gdyby nagrywanie w pętli nie działało, wówczas po zapełnieniu karty kierowca musiałby ją samodzielnie sformatować. W momencie, gdyby nie zauważył zapełnienia doszłoby do sytuacji, w której kamera (ze względu na brak miejsca na karcie) nie nagrywa przejazdu.

Warto pamiętać jednak o tym, że funkcja nagrywania w pętli znacząco obciąża kartę pamięci. Dzieje się tak dlatego, że nadpisywanie starych plików przez nowe materiały usuwa z nośnika danych jedynie nagrania, a nie wszystkie metadane zapisywane na karcie w momencie tworzenia nowych plików. Aby lepiej zobrazować tę sytuację możemy porównać ją do sprzątania mieszkania. Nadpisywanie plików w pętli będzie w tej analogii ekspresowym sprzątaniem, w trakcie którego ścieramy kurze, a wszystkie przedmioty, które nie stoją na swoich miejscach chowamy do szafek i szuflad. Pozornie wszystko wygląda w porządku, możemy znów korzystać z wolnej przestrzeni w mieszkaniu, ale jeśli będziemy powtarzać ten proces wiele razy, to w końcu przedmioty upychane po szafkach i szufladach zaczną się wysypywać, a nasze mieszkanie stanie się jednym wielkim śmietnikiem. Właśnie dlatego od czasu do czasu należy urządzić sprzątanie generalne, w trakcie którego zajemiemy się również porządkiem w szafkach, szufladach oraz innych miejscach, które na co dzień nie są widoczne. Odpowiednikiem sprzątania generalnego dla karty pamięci jest jej formatowanie.

Formatowanie karty pamięci w wideorejestratorze

Formatowanie karty pamięci w wideorejestratorze

Jakie korzyści płyną z regularnego formatowania karty?

Regularne formatowanie karty znacząco zwiększa jej żywotność i niweluje ryzyko jej uszkodzenia. Jeśli nie formatujemy karty i korzystamy jedynie z funkcji nadpisywania w pętli, to ilość zgromadzonych na niej metadanych może z czasem negatywnie wpłynąć na jej działanie. Gdy upchamy do szuflady zbyt dużo przedmiotów ryzykujemy jej połamaniem, zarwaniem, czy wykrzywieniem prowadnic. Z kartą sytuacja wygląda identycznie – zbyt duża ilość zgromadzonych metadanych, błędów itd. to prosta droga do usterki. W przypadku mieszkania sprawa jest prosta – usterkę można usunąć przez wymianę szuflady, wtedy całe mieszkanie znów działa w porządku. Ze względu na architekturę karty pamięci i jej niewielkie rozmiary nie mamy niestety możliwości wymiany jej zepsutego elementu. Uszkodzenie „wirtualnej szuflady” jest zatem równoznaczne z uszkodzeniem karty i koniecznością jej wymiany.

Formatowanie karty pamięci doprowadza do usunięcia zgromadzonych na niej metadanych i pozbycia się mikro błędów. W trakcie tego procesu urządzenie czyści te informacje i od nowa buduje cały system przechowywania plików, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania krystycznego błędu, który na stałe uszkodzi nasz nośnik danych.

Jak często formatować kartę?

Jeśli użytkujecie swoje auto prywatnie i używacie go np. do codziennych dojazdów do pracy, wyjazdów na zakupy itd. to rozsądnie będzie formatować kartę pamięci co 3-4 tygodnie. Jeśli używacie auta do celów zawodowych i w skali tygodnia poruszacie się nim przez wiele godzin, to można skrócić ten okres do 2-3 tygodni. Częstsze formatowanie karty na ogół nie jest potrzebne.

Warto wspomnieć, że kamery samochodowe Prido mogą same poprosić Was o to, aby sformatować kartę. Dzieje się tak w momencie, gdy rejestrator wykryje, że ilość zapisanych metadanych może negatywnie wpłynąć na proces zapisywania w pętli lub w momencie, gdy rejestrator podczas zapisu nagrania napotka na błąd, który uniemożliwia mu poprawną rejestrację materiału wideo. W takim wypadku należy zabezpieczyć pliki, których nie chcecie utracić i sformatować kartę zgodnie z prośbą wideorejestratora. Format karty najlepiej przeprowadzić z poziomu kamery samochodowej Prido.

Jakie karty najlepiej radzą sobie z nagrywaniem w pętli?

Jeśli zastanawiacie się, jakie karty są najbardziej odporne na zapis w pętli, to zachęcamy Was do lektury artykułu „Jaka karta do wideorejestratora”, w którym opisujemy przewagę kart o zwiększonej wytrzymałości nad standardowymi kartami microSD.

GDZIE KUPIĆ