Przy poszukiwaniu rejestratora jazdy niejedna osoba zadaje sobie pytanie o to, w jaki sensor optyczny powinno być wyposażone jego nowe urządzenie. Przetwornik obrazu z całą pewnością jest jednym z najważniejszych elementów każdej kamery samochodowej. W dużej mierze to właśnie jego jakość decyduje o tym, czy obraz rejestrowany przez wideorejestrator będzie charakteryzował się odpowiednią jakością. Właśnie dlatego kamery Prido i5, Prido i7 oraz Prido i7 PRO wyposażone są w wysokiej jakości sensory optyczne firmy Sony (Exmor oraz Starvis).

Podzespoły bazowe to jednak nie wszystko. Wystarczy porównać ze sobą sprzęt różnych producentów, aby zauważyć, że poszczególne modele ich kamer posiadają takie same sensory optyczne, a jednak obraz rejestrowany przez rejestratory o bliźniaczych podzespołach różni się. Głównym powodem takich różnic będzie firmware, czyli unikalne oprogramowanie urządzenia, które decyduje o tym, w jaki sposób poszczególne podzespoły komunikują się ze sobą i jak wideorejestrator wykorzystuje zasoby sprzętowe do tego, aby zarejestrować możliwie najlepszej jakości obraz.

W Prido przykładamy bardzo dużą wagę do optymalizacji oprogramowania naszych urządzeń. Staramy się o to, aby razem z kolejnymi wersjami firmware funkcje wideorejestratorów były jeszcze bardziej użyteczne dla użytkowników oraz dbamy, aby nasz sprzęt wyciągał maksimum możliwości z podzespołów, w jakie został wyposażony. To, że profesjonalni testerzy doceniają nasze wysiłki sprawia nam ogromną przyjemność (zerknijcie na fragment filmu poniżej), ale w ostateczności to Wasze zadowolenie jest dla nas priorytetem, ponieważ bez Was nie ma Prido 🙂

Dla wszystkich, którzy nadal zastanawiają się, jak oprogramowanie urządzenia wpływa na jakość nagrywanego obrazu garść technicznych ciekawostek!

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją obraz cyfrowy to „dwuwymiarowy obraz zapisany w postaci binarnej, możliwy do przechowywania w pamięci cyfrowej”. W pracy Przetwarzanie obrazu. Przegląd z uwzględnieniem obrazowej bazy danych autorka (Tatiana Jaworska) zauważa, że w takim ujęciu można traktować obraz cyfrowy jako „dwuwymiarową funkcję przypisującą współrzędnym piksela jego kolor”. Brzmi skomplikowanie, prawda? 🙂

I w istocie jest to skomplikowany proces, w którym – jak to już w naszej naturze bywa – świat fizyki  (materiał, z jakich wykonane są podzespoły kamer, sposób ich połączenia) łączy się ze światem matematyki (oprogramowanie umożliwiające zapis obrazu).

Żeby lepiej zobrazować ten proces możemy porównać podzespoły kamery do farb i narzędzi malarskich. Firmware będzie w takim porównaniu malarzem, który nanosi obraz na płótno. Dobry artysta będzie w stanie użyć farb i narzędzi do tego, aby stworzyć realistyczny, wysokiej jakości obraz. Kiepski malarz, który użyje tego samego zestawu farb i narzędzi stworzy bohomaz, który będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia do kosza. W Prido inwestujemy w to, aby nasz firmware był jak najlepszym malarzem 🙂

Co to oznacza dla Was, użytkowników naszych kamer? Gwarancję tego, że nie zadowalamy się jedynie tym, aby obraz został zapisany na karcie pamięci, a potem „jakoś to będzie”. Projektując nasze oprogramowania dbamy o odpowiednią saturację kolorów, zoptymalizowanie balansu bieli, redukcję szumów niezniekształcającą obrazu, odpowiednie zachowanie kamery w momencie nagrywania w zbyt intensywnym lub bardzo słabym oświetleniu. Wisienką na torcie jest natomiast tryb WDR, który za pomocą zestawu unikalnych algorytmów w inteligentny sposób analizuje warunki panujące podczas nagrywania materiału i stara się o to, aby zarejestrowane wideo w jak największym stopniu odzwierciedlało to, co dzieje się przed maską Waszego auta.

Poniżej porównujemy obraz zarejestrowany przez kamerę Prido i7 pro oraz inny wideorejestrator wyposażony w taki sam sensor optyczny. Różnica widoczna jest gołym okiem.

Stopklatka wykonana za pomocą kamery Prido i7 PRO:

Stopklatka wykonana za pomocą innej kamery z tym samym sensorem:

Nagranie z wideorejestratora INNEGO niż Prido

Wszelkie aktualizacje oprogramowania do naszych kamer znajdziecie (wraz z instrukcją ich przeprowadzenia) na stronie Prido. Wystarczy, że przejdziecie pod ten LINK: [AKTUALIZACJE].

GDZIE KUPIĆ