Czasy, w których pojemność kart pamięci liczyło się w MB minęły bezpowrotnie. Rozwój technologii doprowadził do tego, że te niewielkie nośniki mieszczą coraz więcej danych, a karty o pojemności 64GB i więcej stały się w zasadzie standardem. Wraz z galopującym postępem pojawiają się rzecz jasna inne zmiany. Coraz większa ilość kart pamięci dostępnych na rynku rezygnuje z możliwości sformatowania w systemie plików FAT32 zastępując go standardem exFAT, który znosi pewne ograniczenia starszego krewnego, ale i rodzi pewne problemy z kompatybilnością z urządzeniami korzystającymi z microSD. Wśród nich znajdują się również wideorejestratory.

Jeśli zatem nowiutka, zakupiona w autoryzowanym sklepie karta pamięci nie działa w rejestratorze jazdy mimo tego, że jej pojemność jest zgodna ze specyfikacją kamery, to pierwszy krok, jaki należy wykonać to weryfikacja tego, w jakim systemie plików jest ona sformatowana. Jeśli to system exFAT, to z dużą dozą prawdopodobieństwa znaleźliśmy źródło problemu.

W jaki sposób sprawdzić, jakiego systemu plików używa karta pamięci?

Aby sprawdzić, jakiego systemu plików używa karta pamięci należy podłączyć ją do komputera. Po tym, gdy zostanie wykryta przechodzimy do lokalizacji KOMPUTER i klikamy prawym przyciskiem myszy na dysku odpowiadającym karcie pamięci. Następnie wybieramy opcję FORMATUJ. W zakładce SYSTEM PLIKÓW znajduje się informacja na temat systemu plików używanego przez kartę microSD.

Jeśli okaże się, że obecny system plików to exFAT, należy poprzez kliknięcie w zakładkę rozwinąć listę dostępnych dla nośnika systemów plików. W momencie, gdy na liście znajduje się system FAT32, to należy wybrać tę opcję, a następnie kliknąć przycisk ROZPOCZNIJ znajdujący się na dole. W ten sposób karta zostanie przeformatowana na system plików FAT32. Tak przygotowaną kartę umieszczamy w rejestratorze jazdy.

Jak przeformatować kartę z exFAT na FAT32, jeśli Windows na to nie pozwala?

Najnowsze karty microSD są często formatowane w taki sposób, który uniemożliwia przeformatowanie ich z systemu exFAT na FAT32. Nie jest to jednak problem, którego nie da się rozwiązać. Aby sobie z nim poradzić należy ściągnąć darmowy program FAT32 Formatter.

POBIERZ PROGRAM

Po pobraniu klikamy w ściągnięty plik „FAT32-Formatter.exe”, aby otworzyć program. Przed podjęciem jakichkolwiek działań radzimy otworzyć lokalizację KOMPUTER i upewnić się, jaka litera dysku jest dopasowana do naszej karty pamięci. Kiedy, będziemy tego na 100% pewni w okienku programu FAT-Formatter wybieramy literę dysku przyporządkowaną naszej karcie microSD. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku klikamy przycisk START i czekamy, aż program sformatuje kartę. O końcu procesu formatowania poinformuje nas napis „Done” wyświetlający się w konsoli programu oraz dojście zielonego paska formatowania do końca.

Po zakończeniu procesu klikamy przycisk „Close” i tak przygotowaną kartę wkładamy do rejestratora jazdy. Jeśli problemem w jej działaniu był system plików exFAT, to od teraz wszystko powinno być już w porządku.

Co zrobić, jeśli FAT Formatter nie formatuje karty i pokazuje błąd?

Zauważyliśmy, że jeśli na karcie znajdują się jakieś dane lub była ona wcześniej sformatowana z poziomu innego urządzenia, to FAT Formatter nie chce jej sformatować informując, że nie ma do niej dostępu, ponieważ jest używana przez inny proces. Aby poradzić sobie z tą sytuacją przed użyciem FAT Formattera należy sformatować kartę z poziomu Windowsa.

GDZIE KUPIĆ